Zajímáte se o nákup auta na leasing? Přečtěte si tento článek

Jestliže člověk v současnosti touží po tom koupit si nové, či ojeté auto, není už žádný problém si jej pořídit dříve, než si na něj nastřádá potřebný finanční obnos. Hodně firem, které se zabývají financemi, totiž dnes vychází vstříc zrovna takovým klientům, kteří nemají našetřeno tolik peněz, a z toho důvodu by si chtěli auto koupit na splátky.

Existují dvě možnosti, jak toho dosáhnout. Tou první je vypůjčení si klasicky prostřednictvím spotřebitelského úvěru, druhou představuje poskytují leasingu. A zrovna k němu si momentálně povíme to nejpodstatnější.

Finanční nebo operativní leasing?

Podstata fungování automobilového leasingu je přitom velice jednoduchá. Představíme si dva typy leasingu, které existují, a sice finanční a operativní. Finanční se dá považovat za metodu nákupu automobilu na splátky. Operativní znamená jediné. Jedná se o pronájem auta na předem domluvenou dobu.

Jak funguje finanční leasing

Klient si vybere auto, které ovšem není schopen zaplatit ihned a v hotovosti. Leasingová společnost mu tedy poskytne nezbytnou částku, a klient ji následně v pravidelných splátkách hradí. Princip je tedy stejný jako u dalších půjček. Hlavní rozdíl mezi klasickým úvěrem a leasingem vězí v tom, že po čas splátek figuruje v administrativě jako majitel vozu leasingová společnost. Na klienta přechází vlastnictví auta až tehdy, jakmile zaplatí tu úplně poslední sjednanou splátku. Dokud tak neučiní, je označen za nájemce, a leasingová společnost za pronajímatele. Splátky se v tomhle případě nazývají nájemné, a to i přesto, že jde o splácení úvěru.

Operativní leasing

Naproti tomu operativní leasing nemá s takovouto metodou, jak financovat pořízení vozu , mnoho společného. Tady se jedná o zcela běžný pronájem automobilu. Tuhle možnost využívají většinou firmy, které potřebují konkrétní auto jen na určitý čas, a nechtějí ho získat do dlouhodobého vlastnictví.

Přečtěte si také:  Jak spojit všechny vaše dluhy dohromady pomocí konsolidace půjček

Největší výhodou této služby je především velmi široká nabídka služeb týkající se leasingu. Ty nájemci umožní, aby se plně soustředil na svou práci, aniž by ho trápily nějaké starostí spojené s vlastnictvím a provozem vlastního automobilu. Pakliže si pronajmete vůz prostřednictvím operativního leasingu, nebudete muset sjednávat pojistku, asistenční služby, dálniční známky či silniční daně. Zároveň tak získáte jistotu v tom, že když vozidlo nepojede, buď kvůli nehodě či z důvodu závady, dostanete od leasingové firmy náhradní automobil. Vyřízení veškerých takových záležitostí tvoří obyčejně součást celkové služby, stačí jen pravidelně hradit nájemné.

auto, Porsche
Zajímáte se o nákup auta na leasing? Přečtěte si tento článek

Víte, co je subleasing?

Mimo finančního a operativního leasingu jsou známé ještě jeho ne moc rozšířené podoby, a to zpětný leasing a subleasing. Jako zpětný leasing se popisuje následující případ. Firma poskytující leasing od klienta odkoupí vůz, a poté mu jej zase pronajme. Jedná se tedy o půjčku a ručí se za ni vozidlem. Subleasing potom znamená pronájem auta další, tedy třetí osobě, leasingová společnost s tím ovšem musí souhlasit.

Vlastníkem až nakonec

Hlavní předností, co se týče financování nákupu vozidla pomocí finančního leasingu, je fakt, že klient nemusí mít takovou sumu, kolik auto stojí. Samozřejmě ani tohle privilegium není zdarma. Na úrocích a dalších nejrůznějších poplatcích, třeba za vedení účtu, přeplatí vždy klient původní částku za vůz, než v případě že by jej uhradil hotově. Na druhou stranu se ale tento poněkud vyšší výdaj rozdělí do delšího časového úseku. Pravidelné splátky by tedy neměly klientův rozpočet tak moc zatěžkat.

Zajímáte se o nákup auta na leasing? Přečtěte si tento článek

Zajímáte se o nákup auta na leasing? Přečtěte si tento článekZajímáte se o nákup auta na leasing? Přečtěte si tento článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *